TIPY NA VÝLET

Jistebnice leží v oblasti přírodního parku Jistebnická vrchovina /578 m.n.m./, který patří do turistické lokality Toulava. Především díky své nadmořské výšce /nejvyšší bod Javorová skála 723 m.n.m./ a tuhým zimám, je tato oblast známa taktéž i jako Česká Sibiř.

Jistebnice, ležící na pomezí Jihočeského a Středočeského kraje, je svou polohou optimální výchozí místo pro plánování jednodenních výletů po známých i méně známých kulturních památkách.

Výlety do 20km: Navštivte husitské město Tábor a jeho historické centrum s hradem Kotnov, projděte se po hradbách na Parkánech s krásným výhledem na řeku Lužnici, navštivte Muzeum čokolády a marcipánu, ZOO Tábor a v létě Sokolskou plovárnu u rybníka Jordán, nedaleko Tábora jedno z dalších míst působení Mistra Jana Husa, Kozí hrádek nebo v Sezimově ústí Benešovu vilu. Nezapomeňte navštívit Chýnovské jeskyně, které jsou největším přírodním zimovištěm netopýra řasnatého v Evropě. Pokud preferujete méně turisticky navštěvované lokality, doporučujeme navštívit Stádlecký řetězový most nad romantickém zákoutí řeky Lužnice či soustavu železničních obloukových kamenných mostů po vzoru antických viaduktů u osad Kvěchov, Smyslov, Kloužovice, Chýnov (největší kamenný most v Čechách) a Pořín. Nostalgické jízdy vlakem můžete absolvovat po první elektrifikované trati Bechyňka po trase Tábor – Bechyně.

Výlety do 50km: Dalším výletním místem severní část Jihočeského kraje je určitě královské město Písek s nejstarším kamenným mostem v ČR. Zde můžete navštívit zajímavé industriální stavby, např. nejstarší fungující hydroelektrárnu v ČR – Městská elektrárna Písek či galerií Sladovna. Milovníci koní nesmí opomenout krásné prostory Zemského hřebčince Písek. Severní část Jihočeského kraje je bohatá na hrady a zámky, známé i z mnoha českých pohádek, namátkou Hluboká nad Vltavou, Červená Lhota, hrady Zvíkov, Orlík nebo Konopiště. Za zmínku nepochybně stojí i Jindřichohradecká úzkokolejka, jejíž trasa začíná v Obratani u Tábora a nabízí i jízdy parní lokomotivou.