NA KOLE I PĚŠKY

Jistebnice spadá do mikroregionu Společenství obcí Čertovo břemeno, které je součástí turistické lokality Toulava. Jistebnická vrchovina, táhnoucí se od Milčína až po Sedlčansko, je nazývána Českou Sibiří, a to především díky kopcovitému terénu a tuhým zimám, které si nezadají s horským podnebím. Okolní krajina je vhodná pro cyklistickou dovolenou či jednodenní cyklistické výlety  po cyklotrasách Čertova Břemena, danou lokalitou prochází i mezinárodní cyklotrasa Praha – Vídeň.

Severně od Jistebnice se nachází nejvyšší vrchol přírodního parku Jistebnická vrchovina, Javorová skála (723 m.n.m.), kde je umístěna Stará česká poštovna, které sem byla v roce 2009 přemístěna z krkonošské Sněžky. Vesnickou památkovou zónou Ounuz, kde se natáčela pohádka Honza málem králem /scéna, kdy si Honza veze plnou truhlu zlata/, můžete projím směrem ke sjezdovce Monínec, kde se vám naskytne nádherný výhled na Český Merán, přírodní kotlinu, jejímž středobodem je město Sedlec-Prčice.
Východně od Jistebnice, směrem na městys Borotín, navštivte nádhernou zříceninu Starý zámek, kde se také natáčela pohádka Honza málem králem /scéna s loupežníky/, a v Kamenné Lhotě malebný zámek, kde v době své slávy Oskar Nedbal komponoval svoji Polskou krev (1938). V nedaleké obci Střezimíř se nachází nejvýše položená trať 588,74 m.n.m., na trase Praha – Vídeň. K Borotínu se vydejte přes Nový Kostelec, kde můžete shlédnout pasoucí se stádo se stovkami daňků a jelenů.
Cyklistická videotrasa Tábor-Jistebnice-Borotín-Tábor, aneb Jistebnickou vrchovinou do Borotína na Starý Zámek.
Jižně od Jistebnice se vydejte křížovou cestou směrem ke kostelíku Sv. Máří Magdalény, kde můžete obdivovat nádherný výhled až na Šumavu, bohužel, přes věže jaderné elektrárny Temelín. Navštivte unikátní technickou památku Stádlecký řetězový most, který je umístěn přes řeku Lužnici, dále nedalekou zříceninu hradu Příběnice v malebném zákoutí řeky Lužnice a zříceninu Dobronice u Bechyně, tyčící se nad korytem řeky Lužnice.
Západně od Jistebnice navštivte u vesnice Pohoří mezi poli a lukami starý židovský hřbitov, a v nedaleké obci Nadějkov, kde se dříve těžilo zlato (odtud název Nadějkov = naděje po zlatu) zámek postavený v místě bývalé tvrze z rozsáhlým parkem, kde se nachází vzácné i exotické dřeviny. Pokračujte do Vlksic, kde se nachází krásná vodní tvrz, která slouží divadelnímu spolku Kašpar jako letní divadelní scéna v rámci open air festivalu Kašpar ve Vlksicích 2019!