ZAJÍMAVOSTI

Jistebnice nabízí i mnoho zajímavostí tajemných i úsměvných, které by mohly být námětem historických filmů či dokumentů.
Poslední čarodějnický proces v českých zemích se měl dle historických záznamů uskutečnit před 250 lety právě v Jistebnici. Obviněným byl pastýř Jan Polák, který dle jistebnických sousedů očaroval krávy, že místo mléka dojili krev. Před Jistebnickým soudem se pastýř po použítí útrpného práva příznal, za což mu bylo pražským apelačním soudem vyměřen trest smrti mečem, později zmírněn na 5 let nucených prací. Jakmile se soudní spis dostal do Vídně, byl celý případ předán ke konečnému rozhodnutí císařovně Marii Terezii. Marie Terezie vyslovila nesouhlas a rozhořčení nad stanovenými postupy soudů a jejich rozhodnutími, pastýře zcela osvobodila a zároveň nařídíla, že v jejích dědičných zemí již nesmí být zahájen žádný soudní proces pro čarodějnictví. Opravdu poslední čarodějnice v Evropě byla upálena koncem 18.století ve Švýcarsku. Kopii pranýře můžete shlédnout u silnice směrem na Nadějkov.

Český James Bond – Otto Katz alias André Simone, ženami nazývaný Krásný Katz, byl rodákem z Jistebnice, který byl v roce 1952 popraven v procesu s Rudolfem Slánským. André Simon sloužil jako filmová předloha jednoho z hrdinů filmu Casablanace, byl jedním z milenců Marlene Dietrich a údajně otcem jejího dítěte Marie Riva, byl aktivním komunistou, levicovým novinářem, členem Kominterny a agentem NKVD, jeden ze zakladatelů protifašistického nakladatelství Editions du Carrefour, aktivním propagátorem antifašismu v Hollywoodu, zahraničním politickým poradcem v USA, údajně měl svůj podíl na vraždě Lva Trockije v Mexiku, kam uprchl po jeho prozrazení FBI. Dle MI6 se podílel na retušování sebevraždy Jana Masaryka v březnu 1948, a v roce 1952 byl odsouzen k trestu smrti oběšením v rámci největšího vykonstruovaného politického procesu v českých dějinách, v procesu s Rudolfem Slánským. V roce 1963 byl Otto Katz alias André Simone rehabilitován a v roce 1968 mu byl prezidentem ČSSR udělen Řád republiky. Strýcem Otto Katze byl Leopold Katz, nálezce Jistebnického kancionálu.

Filmová místa: Jistebnice a okolní osady již mnohokrát posloužili jako filmová místa pohádek (Ounuz, Borotin – Honza málem králem /1977/), filmů (Jistebnice – Řeknem si to příští léto /1977/, Stříbrné zvonky /1986/, Sněžná noc /2009/) a seriálů (Jistebnice – 30. případů majora Zemana /1974-79/, 6. díl Bestie, 10. díl Vrah se skrývá v poli).

Úložiště radioaktivního odpadu – lokalita Magdaléna: Na území města Jistebnice, obce Nadějkov a obce Božetice, je vytipována SÚRAO jedna z devíti možných lokalit pro vybudování úložiště radioaktivního odpadu. Podrobné informace naleznete na webu Zachovalý kraj, z. s.

Praha-pochod-Prčice: Nejznámější organizovaný turistický a dálkový pochod v České republice, jehož historie sahá až do roku 1966, nabízí i dvě pěší (start Střezimíř 31km, Tábor 43km) a dvě cyklistické trasy (start Tábor 59km a 73km), které vedou přes město Jistebnice. Takže pokud vás zde někdo pošle „doprčic“, vězte, že to už není daleko.